Zniszczone mienie można ująć w podatkowych kosztach
Zdarza się, że na skutek zdarzeń losowych środek trwały ulegnie zniszczeniu i musi być zlikwidowany. Przedsiębiorca może rozliczyć niezamortyzowaną wartość takiego składnika majątku także w części sfinansowanej dotacją na jego zakup.
Zdarza się, że na skutek zdarzeń losowych (np. pożar, powódź itp.) środek trwały ulegnie zniszczeniu i musi być zlikwidowany. W sytuacji, gdy taki zlikwidowany środek trwały nie jest w pełni zamortyzowany, u podatnika powstaje strata. Pojawia się wobec tego problem, czy w sytuacji, gdy taki środek trwały był w części sfinansowany dotacją (odpisy amortyzacyjne naliczane od części sfinansowanej dotacją stanowiły koszt bilansowy, a nie podatkowy), to czy jego niezamortyzowana część będzie stanowić koszt uzyskania przychodów w całości, czyli w części sfinansowanej dotacją i części sfinansowanej przez podatnika CIT.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT). Aby zatem wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:
∑ wydatek został poniesiony przez podatnika,
∑ jest definitywny, a więc bezzwrotny,
∑ pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
∑ został poniesiony w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta